Tematy na maturze; "chciało się krzyknąć z radości"


charakterystyka głównego bohatera "Świętoszka" Moliera i przemyślenia na przedmiot godnej śmierci na podstawie "Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall - takie tematy do wyboru mieli tegoroczni maturzyści na egzaminie z polskiego na poziomie podstawowym.

Za wybitne zasługi dla rozwoju ratownictwa górskiego, za wykazaną odwagę i poświęcenie w ratowaniu zdrowia i życia ludzkiego a za działalność w TOPR ordery i odznaczenia otrzymało kilkunastu ratowników i współpracowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. w toku uroczystości z okazji 100-lecia TOPR, w imieniu prezydenta Lecha Kaczyńskiego wręczył je w Zakopanem jego doradca Jacek Sasin. Prokuratura Okręgowa w Poznaniu umorzyła śledztwo w sprawie sterylizacji Wioletty Woźnej, kobiety, której odebrano maluch tuż po porodzie i która została ubezpłodniona w szpitalu w Szamotułach. detektyw uznali, że brak płodności było uzasadnione z medycznego punktu widzenia. arcypasterz kielecki Kazimierz Ryczan wezwał do modlitwy o zbawienie wszystkich, którzy zginęli w katastrofie prezydenckiego samolotu udającego się z polskimi władzami na rocznicowe uroczystości w Katyniu, i apelował o powierzenie Bogu losu naszej ojczyzny.Internauci znaleźli sposób na domostwo przepisów. Wybory komentowali m.in. jak wyścig żużlowy, donosi "Rzeczpospolita". stary MSWiA Jerzy Miller przekazał w środę 7,5 mln złotych na walkę z komarami na terenach zalanych w trakcie ostatniej powodzi w województwach świętokrzyskim, podkarpackim i lubelskim - poinformowało MSWiA. "Metro": Czy w restauracjach i pubach palenie papierosów będzie całkowicie zakazane? Dziś dysputa w Sejmie. Właściciele lokali zapowiadają dekoniunktura w branży. Zwolennicy zakazów przekonują, że Polacy chętniej przyjdą do lokali bez dymu.

dzień dzisiejszy w Warszawie Jarosław Kaczyński otworzył "call center", w którym wolontariusze mają telefonicznie ożywiać wyborców do głosowania na kandydata PiS i powiadamiać o jego programie.

dość nie potrzebujemy miłości ani przyjaźni z Niemcami, potrzebujemy normalności - mówił Władysław Bartoszewski na piątkowej promocji swojej najnowszej książki pt. "O Niemcach i Polakach Wspomnienia. Prognozy. Nadzieje". Rosyjska filia Interfax przeprosiła Radosława Sikorskiego za wyznaczanie mu słów, których nie wypowiedział. Chodziło o rzekomą wypowiedź szefa dyplomacji o "rosyjskiej agresji". - To była pomyłka reportera - napisała w komunikacie agencja, która przyznała się do błędu.

przewodniczący SLD Grzegorz Napieralski nie widzi dyspozycja koalicji z PiS. Pojawiające się niedawno spekulacje na ten zagadnienie nazwał "wyłącznie analizami". wizyta wiceprezydenta USA Joe Bidena w Polsce nie przyniesie przełomowych wydarzeń - ocenia członek rządu spraw zagranicznych Radosław Sikorski. podług niego jest dozwolone spodziewać się tymczasem uszczegółowienia amerykańskiej propozycji dotyczącej nowego systemu ochrony przeciwrakietowej. MSZ chce pójść za ciosem. Korzystając z ocieplenia relacji z Moskwą, zamierza raz coraz zawalczyć o zwrot bodaj niektórych polskich dzieł sztuki zagrabionych po wojnie dzięki alians sowiecki - pisze "Dziennik".zbuntowany przeciwko afgańskiej polityce MON-u Dowódca Wojsk Lądowych, generał Waldemar Skrzypczak został wezwany na dywanik. Będzie się tłumaczył z krytyki pod adresem resortu Bogdana Klicha - dowiedziało się nadajnik RMF FM. - Jestem rozżalony, to prawdziwość - potwierdził w TVN24 Klich. Premier Donald Tusk powiedział, że odnosi wrażenie, iż Jarosław Kaczyński z "rozmaitych nieszczęść robi kluczowe elementy swej kampanii wyborczej". Jak dodał jest rzeczą nie na miejscu, by nieszczęścia i dramaty wykorzystywać do atakowania konkurentów. Zadeklarowane były latarki z Chin. obstawa graniczna spodziewała się odpadów. A okazało się, że to 8,5 mln. sztuk papierosów o wartości rynkowej 3,5 mln zł.

Tusk: mamy diabelski dylemat


- Jesteśmy narodem dumnym ze swojej historii, jestem przekonany, że Rzeczpospolita Polska nie powinna się angażować w debaty publicystyczne, nawet tak niemądre jak ta w rosyjskiej telewizji - powiedział na konferencji prasowej szef rządu Donald Tusk.

Idzie bałwan kulminacyjna


Po nadzwyczaj trudnych dwóch dniach, środek dnia Polski czeka decydująca noc. Na Odrze przejść ma fala kulminacyjna. Synoptycy prognozują, że będzie mniejsza niż w 1997 roku, w ciągu powodzi stulecia. Późnym w porze wieczoru władze Raciborza (woj. śląskie) rozpoczęły ewakuację 9 tys. mieszkańców z trzech dzielnic miasta.

Problemy ze śledztwem w sprawie Engelkinga


"Rzeczpospolita": Marek Jękot, który prowadzi śledztwo w sprawie multimedialnej konferencji Jerzego Engelkinga z lata 2007 r. zamierza je umorzyć.

IMiGW: Wielka bałwan dociera do Włocławka


bałwan kulminacyjna dociera do Włocławka w dalszym ciągu niż się spodziewano. Obniża się stan wody na rzekach w województwach południowej Polski. Dramatycznie jest m.in. w okolicach Płocka i w Lubelskiem, gdzie gadka szmatka przerwała wały. Z tego powodu ewakuowanych jest tam kilka tysięcy osób.

Opole ma nowego biskupa


Ks. Andrzej Czaja został nowym biskupem opolskim. dziewiczy ordynariusz przyjął w sobotę w opolskiej katedrze sakrę biskupią z rąk odchodzącego na emeryturę abp. Alfonsa Nossola.

"Podejście było wprost przeciwnie jedno i od razu złe"


Na dziś planowane jest przewiezienie do nasz trzeciej czarnej skrzynki samolotu, który rozbił się w sobotę pod Smoleńskiem - podał orędownik Prokuratury Generalnej Mateusz Martyniuk.

Napieralski wywołuje kandydatów do tablicy


W drugiej turze wyborów prezydenckich kandydaci będą walczyć o głosy lewicy. Grzegorz Napieralski zdradza, czym mogą je zdobyć.

Po proteście, Bender będzie się tłumaczył z antysemityzmu


członek senatu Ryszard Bender będzie musiał odtwarzać się za swoich - zdaniem niektórych - antysemickich wypowiedzi. Kontrowersje pojawiły się po tym, gdy Bender (jako marszałek senior) otworzył sesję plenarną Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Kilkudziesięciu posłów podniosło protest. O sprawie napisały też brytyjskie media.

132 tys. osób ofiarami przestępstw w domu


Przemoc domowa jest w Polsce później problemem czterech ścian, wzrasta choć świadomość społeczna i co chwila więcej jej ofiar decyduje się zmienić swoje życie - ocenia policja.  

według urzędników to dziecko nie istnieje


dramat Anny Jankowskiej z Łodzi. Z powodu braku zameldowania jej ośmiomiesięczny podrostek nie ma żadnych praw. O sprawie pisze "Super Express".

Marszałek zwołuje radę


Bronisław Komorowski chce desygnować Radę Bezpieczeństwa Narodowego. W jej skład mają wejść przedstawiciele rządu, marszałkowie Sejmu i Senatu, byli prezydenci i premierzy, a także, po raz pierwszy, przedstawiciele opozycji. O ile przyjmą zaproszenie.

B. stary spółki węglowej: nie mogłem umorzyć wymiary


Były dyrektor Rudzkiej Spółki Węglowej (RSW) Zbigniew Baranowski zeznając we wtorek przedtem sejmową komisją śledczą badająca okoliczności śmierci Barbary Blidy powiedział, że jednoosobowo nie mógł umorzyć proporcja od należności względem RSW.

pryncypał SKW złożył wyjaśnienia ws. gen. Skrzypczaka


naczelny Służby Kontrwywiadu Wojskowego płk Janusz Nosek przedstawił w poniedziałek ministrowi obrony i sekretarzowi zespół ds. służb specjalnych wyjaśnienia ws. domniemanego badania majątku gen. Waldemara Skrzypczaka - poinformował reprezentant MON Robert Rochowicz.

Będzie konkluzja o uchylenie immunitetu Palikota, czekają zarzuty


Prokurator publiczny podpisał wniosek Komendanta Głównego Policji o uchylenie immunitetu poselskiego Januszowi Palikotowi. gracz polityczny PO odpowie na wyrzut picia alkoholu w miejscu publicznym - informuje RMF FM. Chodzi o słynne "małpki".

Wiceprezydent USA odwiedził Polskę. Tusk: "tak" dla nowej tarczy


Wiceprezydent USA Joe Biden w czasie rozmów z prezydentem Lechem Kaczyńskim i premierem Donaldem Tuskiem zapewniał, że Lechistan jest ważnym sojusznikiem Waszyngtonu, a amerykańska przedsięwzięcie w sprawie nowego systemu antyrakietowego jest korzystna dla własny i NATO.

Oferta naszej firmy to kompleksowa usługa obejmująca głównie instalacje fotowoltaiczne pomorskie oraz pompy ciepła pomorskie. Nasze instalacje fotowoltaiczne pomorskie instalujemy przy wykorzystaniu najnowocześniejszych podzespołów gwarantujących wieloletnie działanie. Jeśli chcesz, aby instalacje fotowoltaiczne pomorskie pojawiły się w twoim gospodarstwie domowym, zapraszamy do kontaktu z najbliższym przedstawicielem naszej firmy. Doradzimy jakie instalacje fotowoltaiczne pomorskie będę najodpowiedniejsze i zajmiemy się instalacją. Poza tym, że zainstalujemy instalacje fotowoltaiczne pomorskie zajmiemy się również wszystkimi formalnościami związanymi z pozwoleniami oraz dotacją na instalacje fotowoltaiczne pomorskie.